Otázka:
Proč mají vrtule s drony čepele s tenkými akordy?
Jacob B
2020-05-07 10:05:51 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Téměř všechny vrtule používané pro drony mají velmi tenkou délku akordu ve srovnání s vrtulemi používanými pro věci, jako jsou stolní ventilátory nebo čluny, které se zdají mít čepele s mnohem delší délkou akordu. Jaký je důvod, proč drony nejčastěji používají vrtule s čepelemi, které mají tenčí délku akordu?

Běžný tvar vrtule dronu:

drone propeller

Společný tvar stolního ventilátoru nebo lodní vrtule:

Boat propeller

Myslíte délku tětivy vrtule? Tloušťka mezi nimi se příliš neliší.
Ano, myslel jsem délku akordu. Omlouvám se za zmatek.
Tato [podobná otázka] (https://aviation.stackexchange.com/questions/67177) vysvětluje problémy související s fanoušky domácnosti.
Dva odpovědi:
Kenn Sebesta
2020-05-07 15:46:34 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Přehled

Nejúčinnější vrtule je jednolistá, má nekonečně úzký akord, má nekonečně tenký profil křídla, má nekonečně dlouhou lopatku, točí se nekonečně pomalu a vyžaduje nekonečný točivý moment. Takže s rizikem uvedení zjevné, design vrtule je studie kompromisů a kompromisů potřebných k vytvoření něčeho praktického. Zde je seznam některých kompromisů:

 • délka: výška podvozku (nebo hloubka vody) omezuje délku čepele.
 • materiální omezení: tlustší profil křídla lépe odolává silám. Silnější materiály umožňují tenčí profil křídla a přitom stále splňují požadovaná pevnost listu
 • omezení elektrárny: točivý moment potřebný k roztočení vrtule by měl odpovídat křivce účinnosti motoru a výkonu.
 • číslo čepelí: více čepelí se rovná většímu tahu pro stejný průměr
 • zvýšený faktor aktivity (aka šířka čepele): širší čepele produkují větší tah pro stejný průměr
 • vyvážení: jedna podpěra je velmi je těžké vyvážit, aniž by to způsobovalo velkou odporovou sílu.
 • vibrace: tři podpěry dávají méně vibrací než dvě
 • zvukové znečištění: menší podpěry, které se točí pomaleji, jsou příjemnější na uchu
 • vnímání spotřebitelů: spotřebitelé rádi vidí ve svých fanoušcích velké lopatky, bez ohledu na skutečnou účinnost a výkon.
 • hustota tekutiny:
  • husté tekutiny jako protože voda může způsobit kavitaci, která může rychle poškodit vrtuli. Jedním z řešení je změnit tvar špičky tak, aby se minimalizovala pravděpodobnost kavitace.
  • v opačném měřítku, u kapalin s nízkou hustotou, jako je vzduch, se špička čepele může točit tak rychle, až se zastaví.

Co se týká dronů

Rotorcraft je trochu speciální, takže pojďme se rozdělit podle typu:

Vertikální pohon

Multirotorové drony a vrtulníky mají ve srovnání s čluny spoustu prostoru, takže není nutné zvlášť omezovat jejich průměr. Své rotory si vybírají především na základě výkonu elektrárny.

Podélný pohon

Drony s pevnými křídly a podvozkem se řídí stejnými pravidly jako plnohodnotná letadla. Pokud se vrtule při vzletu dotkne země, není to příliš užitečné!

Drony s pevnými křídly bez podvozku, např. ruční odpalovací kluzáky, mohou používat velmi velké skládací vrtule. Ty jsou vybírány podobně jako multirotory, kde jde o efektivní párování elektráren.

Jak zdůraznil @RobinBennett: „Nechcete, aby se zastavilo, když letadlo stojí, takže existuje maximální úhel sklonu - a to nastavuje maximální rychlost. Chcete-li jet rychleji, musíte rychle otáčet vrtule a pokud máte pevně dané množství energie, potřebujete menší vrtule, abyste ji roztočili rychleji. “

Dalším důležitým kompromisem (a možná větším než všechny ostatní) je, že rekvizity musí pracovat v celém rozsahu rychlostí. Nechcete, aby se zastavilo, když letadlo stojí, takže existuje maximální úhel sklonu - a tím se nastavuje maximální rychlost. Pokud chcete jet rychleji, musíte točit vrtule rychleji, a pokud máte pevně dané množství energie, potřebujete menší vrtule, abyste ji rychle roztočili.
Dobrá poznámka, aktualizovaná odpověď.
„Nechcete, aby se zastavilo, když letadlo stojí“. Modely F5B, jsou krátké série, vysoce výkonné, vysokorychlostní modely kluzáků a rekvizity mají hodně výšky (pro vysokou rychlost). Tyto podpěry se zastaví, když je kluzák v klidu, ale to není problém, protože modely jsou hozeny při startu a nadměrné množství energie znamená, že stále existuje určitý tah, i když je vrtule zastavena.
To je dobré vědět. Nemyslím si, že to mění odpověď, protože charakteristika stání stále není žádoucí. Místo toho je výsledkem jiných kompromisů. BTW, profil tubercles (aka sawtooth) pro čepele F5D je docela v pohodě!
ifconfig
2020-05-07 10:31:16 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jak je stručně vysvětleno zde na Aviation.SE a zde na Physics.SE, rozdíly v délce akordů ( a další vlastnosti vrtulí jako průměr a stoupání ) jsou většinou odvozeny ze skutečnosti, že voda je ~ 800x hustší než vzduch a má za následek různé optimální vlastnosti vysoce účinných vrtulí.

Lodní vrtule mají obvykle průměr omezený, aby omezily tah ( maximální hloubka ) plavidla, a proto by se musel otáčet rychleji, aby vytvořil požadovaný tah. Výsledkem jsou velké tlakové spády na povrchu vrtule, které způsobují ztráty kavitace. Tyto tlakové gradienty jsou sníženy zvýšeným počtem lopatek a délkou tětivy, což poskytuje větší povrchovou plochu pro reakci vody a umožňuje pomalejší točení vrtule.

cavitating boat prop ( cit. )

Obrázek kavitace na námořní vrtule, kde velké tlakové spády na povrchu vrtule způsobují bubliny nízkotlaké vody které odčerpávají účinnost a při zhroucení mohou způsobit poškození vrtule.

Podobně jako u stolních ventilátorů, jejichž průměr je omezen dostupným prostorem a rychlostí (pro snížení hluku), takže oblast lopatek je zvýšena, aby se přesunulo více vzduchu (účinnost není tolik znepokojující).

Multirotory nemají stejné mezní hodnoty průměru ( protože špičky nesplňují nebo nepřekračují Mach 1 je problém ), což odstraňuje potřebu velkých délek akordů.

Relevantní diskuse Reddit

Lepší způsob, jak se na to podívat, je, že spousta tukových čepelí je přesně to, co musíte udělat, abyste získali dostatečný tah, když jste omezeni průměrem. Dalším důvodem pro omezení průměru malých člunů je také udržování lopatek dostatečně silných, aby zvládly nárazy.
@RobinBennett Přesně to jsem chtěl říct, že?
I když je to dobrá odpověď, pokud jde o lodní vrtule, neodpovídá na otázku, kterou si také kladl OP ohledně toho, proč stolní fanoušci používají také vrtule s vysokou délkou tětivy, i když tlačí vzduch, ne vodu.
@ifconfig - podle mého názoru tato odpověď zní, jako by lodě používaly krátké čepele, aby se vyhnuly kavitaci. Myslím, že by se to dalo číst v obou směrech, což je matoucí.
@IlmariKaronen - ventilátory mají také omezený průměr a rychlost (kvůli hluku). Opravdu se nestarají o efektivitu, ale chtějí pohybovat spoustou vzduchu. Velké, tučné čepele pohybují více vzduchu, ale mají velké ztráty špiček, protože jejich špičky jsou tak velké.
@RobinBennett Jaká je správná interpretace? Myslel jsem, že jsou malé, aby se minimalizoval průvan a pomalu se točily velkými akordy pro snížení kavitace.
@ifconfig - máte naprostou pravdu, a to je lepší způsob, jak to vyjádřit. Myslím si, že vaše odpověď by mohla být nesprávně interpretována jako „Vrtule lodí mají obvykle menší průměr, aby se ... zabránilo ztrátám kavitací“. Nevadilo by vám, kdybych upravil vaši odpověď, abych objasnil příčinu a následek?
@RobinBennett Ne, to by mi vůbec nevadilo. Zajímalo by mě, co změníš.
@ifconfig - zkoušel jsem to - co si o tom myslíš?


Tyto otázky a odpovědi byly automaticky přeloženy z anglického jazyka.Původní obsah je k dispozici na webu stackexchange, za který děkujeme za licenci cc by-sa 4.0, pod kterou je distribuován.
Loading...